O Hipnoterapii

Hipnoterapia to forma psychoterapii wykorzystująca naturalny stan umysłu jakim jest hipnoza.

Część ludzi utożsamia hipnozę z mocami nadprzyrodzonymi, inni z magią, zdolnościami do manipulowania ludźmi hipnotyzera, ale wszyscy którzy tak myślą są w dużym błędzie.

Hipnoza to tak naprawdę jeden ze stanów świadomości (obok snu i normalnego stanu czuwanie) w jakim może znajdować się twój umysł, wyróżniający się tym że,(jak to zdefiniował Dave Elman) ominęliśmy „funkcję wewnętrznego krytyka” i ustanowiliśmy akceptowalne selektywne myślenie. To co powinieneś wiedzieć o hipnozie to:

-hipnoza nie może wyrządzić Ci krzywdy
-nie można utknąć w hipnozie
-zawsze kontrolujesz się i nie wydarzy się nic co jest niezgodne z Twoją wolą
-każdy, jeżeli tego chce może być zahipnotyzowany

Krótko o mitach na temat hipnozy

Hipnoza jest chyba jedynym narzędziem terapeutycznym, który doczekał się tak wielu mitów na swój temat. Przyczyną takiego stanu rzeczy są media oraz pokazy sceniczne przeprowadzane przeważnie bez wyjaśnienia zjawiska i pokazujące hipnozę jako narzędzie, dzięki któremu można przejąć nad osobą zahipnotyzowaną władzę. Poniżej zaprezentowano najczęściej występujące błędne przekonania na temat hipnozy i krótkie ich wyjaśnienie:

  • Hipnozę wywołuje moc hipnotyzera – w praktyce każda hipnoza jest autohipnozą, a osoba hipnotyzowana musi wyrazić zgodę na proces
  • Zahipnotyzować można ludzi pewnego typu – dzisiejsze badania pokazują, że każdy może zostać zahipnotyzowany, a problemy z wejściem w stan hipnozy wynikają z obaw przed utratą kontroli, lęku przed zmianą itp.
  • Podczas transu człowiek jest nieprzytomny lub uśpiony – hipnoza nie jest snem i nawet w najgłębszych stanach transowych osoba zahipnotyzowana pozostaje w kontakcie z otaczającym ją światem zewnętrznym
  • Hipnotyzer przejmuje nade mną władze – to chyba największy mit związany z hipnozą. W hipnotycznym transie cały czas mamy nad sobą kontrolę i jesteśmy w pełni świadomi tego co się dzieje. Mit zrodził się najprawdopodobniej z hipnozy scenicznej gdzie ochotnicy poddani hipnozie ludzie robią różne często śmieszne i dziwne rzeczy, a hipnotyzer sprawia wrażenie jakby miał kontrolę nad każdą osobą. Jednak wszystkie sugestie jakie przyjmują muszą być zgodne z ich kodeksem etycznym w przeciwnym razie odrzucali by te sugestie.
  • Czy hipnoza jest bezpieczna? – wszystkie badania jakie były na ten temat prowadzone potwierdzają że hipnoza jest jak najbardziej bezpieczną metodą.

Po więcej informacji zapraszam na stronę dr Matthew Whalley’a, którą mam okazję tłumaczyć. Strona świetnie podsumowuje najnowsze badania naukowe i mechanizm działania hipnozy. Można ją znaleźć pod tym linkiem http://hypnosis.tools/co-to-jest-hipnoza.html

 

Comments are closed.